Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Летото е период кога сакаме да готвиме вкусни јадења, но да поминуваме колку е можно помалку време во кујната. Готви.мк ви претставува еден таков рецепт кој ни го испраќа Биљана.

Состојки:

 • 10 парчиња леб
 • 50 гр маргарин
 • 250 гр кашкавал
 • 5 јајца
 • 1/2 шолја млеко
 • 20 парчиња Пекабеско кулен
 • сол
 • бибер
 • масло за готвење

Летен појадок лепчиња со кашкавал и кулен во тава 2

Начин на подготовка:

 1. Тавата за печење ја подмачкуваме со масло за готвење. Ги редиме лепчињата по целата површина, а ги пополнуваме со парчиња леб сите празнини кои ќе се појават.
 2. Врз лепчињата ставаме парчиња маргарин рамномерно распоредени по целата површина. Биљана употребила маргарин и масло на Дијамант.
 3. Кашкавалот го рендаме и го нанесуваме врз лепчињата со маргарин.
 4. Во сад рачно ги матиме јајцата. Ги зачинуваме по вкус и им го додаваме млекото. Ја истураме смесата рамномерно.
 5. Ставете да се пече на температура од 180 степени додека не порумени. Извадете ја тавата и додека е топло наредете ги парчињата Пекабеско кулен.

Сервирајте го топло и очекувајте сите да ви побараат репете 🙂

На здравје!

singlepost_text