Има решение! Еве како најлесно да ја надминете кризата за благо

Има решение! Еве како најлесно да ја надминете кризата за благо

Ако премногу внесуваме шеќери во телото преку преработената храна, поттикнуваме брз раст, а со тоа и еднакво брз пад на гликозата во крвта.

Затоа е потребно да внимавате што и на каков начин внесувате во вашиот организам.

Ви нудиме предлог намирници кои ќе ви помогната да ја намалите потребата за нездрави шеќери:

Домати

Доматите се делотворни против желбата за шеќер затоа што содржат материи во себе кои телото ги претвора во серотонин. Доматите се богати со хром, минерал кој ја намалува потребата за храна и го регулира холестеролот и разни глукози во крвта.

Јаболко

Лесно е да го понесете со себе и не е потребно да го лупите ниту сечете како други овошја. Дури и киселите сорти на јаболка содржат многу јаглехидрати. Ова овошје богато со прехранбени влакна, дава чувство на заситеност и го намалуваат гладот.

Блага пченка

Уште една здрава храна која може да ви помогне во одвикнувањето од слатките. Изобилува со антиоксиданси, витамини, минерали и прехранбени влакна. Освен желбата за јадење благо го намалува и гладот.

Сладок компир

Покрај тоа што ја намалува желбата за благо го храни организмот со Ц, Д, Б6 и железо. Хранливите материи во слаткиот компир може да спречат болести на срце и делуваат како превентива од рак.

Цимет

Циметот е фантастичен зачин кој има неодолив вкус и мирис, па можете да го додадете во многу јадења. Овој зачин ги спречува наглите осцилации во нивото на гликоза, која предизвикува потреба за шеќер.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text