Викенд десерт: Направете топло ладен колач со вафли

Викенд десерт: Направете топло ладен колач со вафли

Направете вкусен топло ладен десерт, но со вафли. Има одличен изглед и вкус.

Состојки:

 • 1/4 л млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица квасец
 • 6 лажици путер
 • 1 јајце
 • 3 шолји брашно
 • 1 лажица сол
 • сладолед

Начин на подготовка:

 1. Измешајте го млекото заедно со квасецот и шеќерот и оставете да отстои, па додадете путер и јајце. Потоа додадете ги и брашното и солта и мешајте да се соедини.
 2. Тестото исечете го на осмини па на тостер направете вафли од смесата.
 3. Меѓу вафлите ставете од омилениот сладолед и уживајте во овој неодолив десерт 🙂

 Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

singlepost_text