Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

Бременоста е исклучително важен период во животот на секоја жена и секој пар, а за самата трудница и детето да бидат силни и здрави потребно е да се води ред за храната.Рибата се препорачува за трудниците бидејќи таа е многу здрава и немасна. Потребно е да се внесува зрнест зеленчук, како леќа и грав бидејќи тие содржат многу протеини, а гравот има и Б9 витамин кој инаку е познат како фолна киселина која се препорачува и препишува за плодот кај трудниците.

Потребно е да внесувате и немасно месо како белото пилешко месо, но и тиква која помага цревата правилно да работат.

Секако, на листата на приоритетите најгоре се наоѓаат свежите овошје и зеленчук.

Поврзани вести на Готви.мк:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text