Дечињата ќе бидат пресреќни: Направете Мики Маус палачинка

Дечињата ќе бидат пресреќни: Направете Мики Маус палачинка

Неколку состојки во кујната ќе ги направат вашите деца пресреќни 🙂

Состојки:

  • 200 гр брашно
  • 300 мл млеко
  • 1 печиво
  • 1 јајце
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица какао за боја

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки освен какаото ставете ги во сад и матете за да добиете вообичаена смеса за палачинки.
  2. Поделете ја смесата, во едниот дел ставете какао, а другиот нека остане чист а потоа и двата посебно ставете ги во шприц за готвење.
  3. Нацртајте го обликот на Мики Маус и полнете. Еве како:

Поврзани вести на Готви.мк

Заборавете како сте правеле палачинки – ви требаат само две состојки

Вкусни палачинки на кои никој не може да им одолее

Направете палачинки кои ќе можете да ги јадете неограничено

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Видео: Како да приготвите палачинки од компири

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки