Вкусни домашни наполитанки – црно бело задоволство

Вкусни домашни наполитанки – црно бело задоволство

Направете домашни наполитанки со неколку намирници од кујната.

Состојки:

  • 200 гр шеќер
  • 180 мл вода
  • 250 гр масло
  • 4 листа обланди
  • 250 гр мелени бисквити
  • 100 гр чоколада

Налин на подготовка:

  1. Во лонец се ставаат маслото, шеќерот и водата и се се меша додека не се растопи и згусне.
  2. Додајте ги бисквитите и чоколадата и мешајте.
  3. Откако ќе се олади поделете на три дела, па премачкајте ги и наполнете наполитанките.
  4. Ставете во фрижидер, па ткако ќе се стегнат сервирајте ги исечени во форма на наполитанки.

 Поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

singlepost_text