Варените јајца можат да бидат деликатес – рецепт кој ги освои сите

Варените јајца можат да бидат деликатес – рецепт кој ги освои сите

Варените јајца можат да бидат супер декорирани, а и со супер вкус. Ако ги имате овие состојки дома веднаш фатете се за работа

Состојки:

 • 6 варени јајца
 • 100 гр шунка
 • 100 гр кашкавал
 • 1 компир
 • 2 моркови
 • 2 лажички мајонез
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се варат тврдо. Исечете ги на половина и извадете им ја жолчката.
 2. Морковите и компирот се варат заедно а потоа се сечат на коцки.
 3. Кашкавалот и шунката, исто така, се сечкаат на ситни ленти, па во посебен сад се мешаат заедно со мајонезот, морковите компирите и жолчките. Се ставаат зачини по вкус.
 4. Белките на кои им ја извадивме жолчката полнете ги со смесата која ја направивте од останатите состојки.
 5. Украсете ги со мајонез или маслинки, како и со некое ливче од свеж магдонос.

Поврзани вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

 

singlepost_text