Совршен „пијан“ колач со црно вино

Совршен „пијан“ колач со црно вино

Направете необичен и многу вкусен колач со црно вино. Еве го рецептот:

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 100 гр какао
 • 2 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 1 лажица ванила
 • 1/2 лажиче сол
 • 1 лажичка сода
 • 250 гр путер
 • 300 мл црвено вино

Начин на подготовка:

 1. Во сад се мешаат брашното, какаото и солта со содата.
 2.  Во друг сад настрана се мешаат путерот и шеќерот. Откако ќе се соедини смесата се ставаат и јајцата и се мати.
 3. Додајте го и ванилиниот шеќер и матете со миксерот уште кратко.
 4. Се соединуваат смесите и се додаваат виното и останатите состојки. Измешајте додека да добиете компактна смеса.
 5. Ставете во сад или модла за печење и печете околу 45 минути на температура од 180 степени.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

 

singlepost_text