Крцкави компири со палента – нема подобро

Крцкави компири со палента – нема подобро

Со три состојки направете вкусен ручек или закуска

Состојки:

  • 1,5 кг компир
  • 3 лажици маслиново масло
  • 100 гр палента

Начин на подготовка:

  1. Исечете ги компирите на покрупни делови и сварете ги во зовриена вода со сол. Откако ќе бидат готови оставете ги да се исцедат.
  2. Ставете масло во тава за печење, па додадете ги компирите, палентата, како и сол и други зачини по желба.
  3. Печете на 200 степени околу 30 минути.

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

singlepost_text