Чоколадна фантазија: Рецепт за познатите Моцарт кугли

Чоколадна фантазија: Рецепт за познатите Моцарт кугли

Вкусните Моцарт кугли од сега и во вашата домашна кујна. Еве како да ги направите:

Состојки:

 • 2 лажици какао
 • 2 лажици лешници
 • 2 лажици кокос
 • 250 гр шеќер
 • 250 гр бисквити
 • 150 гр мелени ореви
 • 50 гр маргарин
 • 1 лажица рум
 • чоколадо за готвење
 • 1,5 дл вода

Начин на подготовка:

 1. На оган ставете го шеќерот со маргаринот и водата и оставете да се растопи се. Потоа додадете ги сечканите бисквити, ореви, чоколадо и рум и мешајте додека не добиете смеса за обликување.
 2. Направете бомбици и убаво поминете ги во кокосот, дел од нив во лешниците и дел во какао.

Уживајте 🙂

Поврзани рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

 

singlepost_text