Совршен појадок на маса: Солени мафини со спанаќ

Совршен појадок на маса: Солени мафини со спанаќ

Сите уживаме во вкусот на мафините без разлика дали се солени или благи. Овој пат ви нудиме рецепт за солени мафини со спанаќ кои се како мини пити и во кои ќе уживате. Верувајте, вкусот е извонреден.

Состојки:

 • 250 гр спањак
 • 2 дл јогурт
 • 2 јајца
 • 5 лаж брашно
 • 1/2 пециво
 • 100 гр сирење
 • 100 гр ореви
 • 4 лажици пченкарно брашно
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Спанаќот исчистете го, измијте го и исечкајте го.
 2. Потоа изматете ги белките од јајца, па посебно јогуртот со жолчките, печивото, двата вида брашно, сирењето и спањакот и додадете зачини.
 3. Двете смеси измешајте ги убаво за да добиете хомогена смеса.
 4. Подмачкајте ги со масло за готвење калапите за мафини и ставете од смесата. Не преполнувајте.
 5. Печете околу 30 минути на 200 степени и најгоре кога ќе ги извадите ставете ореви.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути

Класични благи мафини

Солени мафини со козјо сирење

Чоколадни мафини

ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути

Мафини со 5 семиња

Брзо овесни мафини

singlepost_text