Потпечени макарони со сланина и растопен кашкавал

Потпечени макарони со сланина и растопен кашкавал

Направете потпечени макарони во тавче со неодолив вкус.

Состојки:

  • 200 гр сирење
  • 200 гр кашкавал
  • 200 гр сланина
  • доматно пире
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Се варат макароните во солена вода според упатството на кесичката.
  2. Ставете ги макароните во тава за печење подмачкана со малку масло.
  3. Одозгора се редат ситно исечканите сланина, кашкавал и ренданото сирење, па се полева со доматното пире.
  4. Се пече десетина минути на температура од 220 степени.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук