Помагаат при многу болести: Јадете киви

Помагаат при многу болести: Јадете киви

Одлични се да се јадат свежи, а може да се комбинираат во торти, слатки, смути, сокови… Како и да ги употребите, кивито изобилува со здравје.Кивите се богати со Витамини А, Ц и Е. Помагаат во борбата против многу болести, како и вишокот килограми.

Имаат диетални влакна кои помагаат при дијабетес, рак на дебело црево, како и намалување на холестеролот.

Се препорачуваат и за пациенти со срцеви маани и болести, бидејќи помагаат да се избегне срцев удар.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

singlepost_text