Најслатка ви е водата од чешма? Еве листа на држави каде е дозволено да ја пиете

Најслатка ви е водата од чешма? Еве листа на држави каде е дозволено да ја пиете

Добро е да се знае дека водата во некои европски држави не е безбедна за пиење, односно добро е да знаеме во кои држави слободно можеме да се напиеме вода директно од чешма a во кои не.

Агенцијата Citybase apartments ги советува туристите да бидат внимателни и кога ги мијат забите, и никако да не ја голтаат водата кога се бањаат во базен или пак кога се тушираат во близина на плажа.

Според оваа агенцијата безбедно е да се пие вода во следниве држави:

Исланд

Норвешка

Шведска

Финска

Ирска

Британија

Холандија

Данска

Полска

Латвија

Луксембург

Германија

Чешка

Белгија

Австрија

Лихтенштајн

Швајцарија

Монако

Франција

Словенија

Португалија

Шпанија

Андора

Италија

Сан Марино

Ватикан

Македонија

Грција

Малта

Водата не е безбедна или не е препорачливо да се пие од чешма во следниве држави:

Албанија

Ерменија

Азербејџан

Белорусија

Босна

Бугарија

Хрватска

Кипар

Естонија

Грузија

Унгарија

Казахстан

Косово

Литванија

Молдавија

Црна Гора

Романија

Русија

Србија

Словенија

Турција

Украина

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Дојран се подготвува за Д фестивал – Еве ги моменталните цени

Еспресо и кока кола 90 денари – Погледнете ги овие цени на плажа во Преспа

Викендов во Охрид на плажа – вода 40, еспресо 50 денари

Нес кафе 3,5 евра, тост 4 евра – Погледнете ги цените на оваа плажа кај Никити во Грција

ФОТО: 30 денари еспресо на плажа – Еве каде се овие цени

Тост 70 денари, пиво 80 денари – Е ова се добри цени на море!

Кафе и сок 60 денари – Оваа година одиме тука на море

240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во Црна Гора

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Читатели реагираат: Грција не е толку скапа за одмор! Еве ги цените

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

 

Преземено од Прес24

singlepost_text