Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот

Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот

Македонската трпеза никако не може да помине без вкусно гравче. Манџа или гравче тавче, навистина не е важно, сите уживаме во овој традиционален рецепт кој освен што има супер вкус, исто така и е исклучително здрав.Гравот е богат со антиоксиданси кои се сојузници во борбата против ракот, а исто така е богат со влакна неопходни за организмот.

Богат е со витамин Б9 кој го одржува здраво срцето и уште се нарекува фолна киселина. Затоа се препорачува и за трудници.

Гравот содржи и витамин Б1 кој ја подобрува работата на мозочните клетки.

Поврзани вести на Готви.мк

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text