Јадете ги овие 4 намирници и ќе ви се намали апетитот

Јадете ги овие 4 намирници и ќе ви се намали апетитот

Некои намирници и зачини не служат само за подобрување на вкусот на храната, туку со нивна помош може и многу добро да се контролира апетитот.

Ако навистина сакате да изгубите килограми, две нешта се неопходни – да го забрзате метаболизмот и да го контролирате апетитот, а во тоа можат да ви помогнат овие намирници и зачини:

Циметот е еден од најкорисните зачини бидејќи го забрзува метаболизмот, ги согорува масните наслаги и лошиот холестерол, а со тоа и ги чисти артериите. Освен тоа, негова најважна особина е тоа што ја контролира гладта.

Лукот и кромидот исто така го намалуваат апетитот праќајќи му на мозокот сигнал дека желудникот е полн. Ако додадете лук во јадењето ќе бидете посити, но и ќе согорувате калории, а особено е корисен за луѓето кои имаат проблеми со срцето, затоа што ја подобрува циркулацијата.

Чилито го контролира апетитот и ви создава чувство на ситост, а една од главните карактеристики на овој зачин е тоа што ги топи масните наслаги, па задолжително вклучете го во исхраната.

За крај, пикантна црвена пиперка – полна е со капсиацин кој го забрзува метаболизмот и ја зголемува температурата на храната, која подоцна ги согорува масните наслаги. Освен тоа, успешно ќе го контролирате апетитот и ќе ја намалите желба за масна, слатка и солена храна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text