Ручек идеја: Неодолива пилешка тава со павлака

Ручек идеја: Неодолива пилешка тава со павлака

Кога немате идеја за ручек тркнете во продавница и купете пилешко месо и павлака и направете вкусен специјалитет во вашата кујна

Состојки:

 • 3 пилешки копани
 • 6 кругови шунка
 • 200 гр кашкавал
 • 2 јајца
 • 1 павлака
 • оригано
 • сол
 • црн пипер
 • црвен пипер

Начин на подготовка:

 1. Половина час ги вариме копаните, а потоа го сецкаме месото и го редиме во подмачкано тавче со масло.
 2. Врз копаните се ставаат круговите шунка, па кашкавалот, ориганото и зачините. На крај ставете рамномерно во тавата од црвениот пипер.
 3. Во посебен сад се ставаат павлаката и јајцата, се матат, па се посипува најгоре од оваа смеса.
 4. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 10 минути.

 Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text