Порција како од елитен ресторан: Карамелизирани банани кои се топат во уста

Порција како од елитен ресторан: Карамелизирани банани кои се топат во уста

Направете едноставен, а супер рецепт кои има префинет вкус. Банани кои изгледаат неодоливо и се одлични за уживање.

Состојки:

  • 4 банани
  • 1 шолја шеќер
  • вода
  • малку рум
  • шлаг

Начин на подготовка:

  1. Растопете го шеќерот додека не се карамелизира, па додадете малку вода и рум.
  2. Бананите излупете ги и исечете ги на пола и ставете од шербетот.
  3. Сервирајте и премачкајте со останатиот шербет и декорирајте ја чинијата со шлаг.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

 

singlepost_text