Пица по рецептот на познатата холивудска актерка

Пица по рецептот на познатата холивудска актерка

Пицата на сите ни е омилено јадење, па така ова вкусно уживање не ги заобиколува ниту најпознатите. Холивудската актерка Гвинет Палтроу откри дека пицата е и нејзино омилено јадење и во каков вкус најмногу ужива.

Состојки:

 • 2,5 шолји млака вода
 • 2 пакетчиња сув квасец
 • 5 шолји брашно
 • 3,5 лажици масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • неколку домати

Начин на подготовка:

 1. Направете тесто за пица од состојките и оставете го да отстои. По половина час може да се обликува и филува тестото.
 2. Од доматите со малку масло направете доматно пире, намачкајте ја пицата, па редете ги исечканите моркови и кромид.
 3. Уживајте во овој диетален пица вкус 🙂

 Поврзани рецепти на Gotvi.mk

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами