Капрезе салата – совршена летна комбинација

Капрезе салата – совршена летна комбинација

Направете вкусна и едноставна салата која ќе ве освежи и засити во летните денови.

Состојки:

  • 4 домати
  • 400 гр моцарела
  • маслиново масло
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Доматите исечете ги на подебели кругови и посолете ги.
  2. Исечете ја моцарелата на парчиња и наредете ги врз доматите во чинијата за сервирање.
  3. Ставете одозгора црн бибер, како и малку маслиново масло.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

singlepost_text