Имаат повеќе витамини од портокалите и лимонот: Јадете пиперки!

Имаат повеќе витамини од портокалите и лимонот: Јадете пиперки!

Црвени, зелени или жолти, пиперките се незаменлив дел на македонската трпеза. Ние ви нудиме причина повеќе зошто да ги јадете и да уживате во вкусот. Пиперката содржи витамин Ц, односно во неа има повеќе од овој витамин отколку во портокалот и лимонот.

Содржи и витамини Б и Е кои помагаат во борбата со канцерот.

Богати се и со витамини А.

Од сево ова може да се заклучи дека пиперките се богати со витамини и се многу хранливи. Исто така, пиперките не дебелеат, па се одличен избор за секој ден.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

singlepost_text