Зелени листови полни здравје – Еве зошто да јадете марула

Зелени листови полни здравје – Еве зошто да јадете марула

Марулата или зелената салата, освен што е навистина евтина и ја има во изобилство во маркетите и пазарите, изобилува со здравје.Таа е совршена за да бидете во фит форма бидејќи има многу малку калории и маснотии, поради што помага во слабеењето.

Таа го подобрува варењето на храната и работата на дигестивниот систем, богата е со протеини, омега 3 масни киселини, и содржи лактукариум кој овозможува мирен сон.

Марулата е добра да го одржи нивото на киселост во организмот, а се препорачува да ја консумираат и лицата кои имаат проблеми со шеќерот.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Охридски чомлек

Пица лазања

Свежа салата со тестенини

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Која е тајната за совршени лазањи

ВИДЕО: Домашно ќофте на шведски начин

Торта со јагоди

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

 

singlepost_text