Вкусни макарони – специјалитет на грчки начин

Вкусни макарони – специјалитет на грчки начин

Направете вкусен грчки специјалитет. Овој оброк е доволен за четири лица и од него ќе бидат задоволни сите

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • 200 гр фета сирење
 • 100 гр маслинки
 • 2 главици кромид
 • 4 домати
 • 200 мл супа
 • 200 мл бело вино
 • 2 лажици масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Макароните сварете ги во солена вода, а во меѓувреме исечете го кромидот на коцки и пржете го на маслото. Доматите попарете ги со врела вода, па излупете ги.
 2. Во кромидот додадете ги супата, виното и ставете да се динста.
 3. Потоа, во динстаната смеса се ставаат макароните и доматите, сол, бибер и други зачини по желба.
 4. Додадете ги фета сирењето и маслинките исечени на кругчиња и сервирајте топло.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Макарони болоњезе

Неодоливи посни макарони

Макарони салата

Макарони во бел сос

Макарони со сланина

Канелони болоњезе

„Mac and Cheese“ како домашен специјалитет