ВИДЕО: Превртена чоколадна торта

ВИДЕО: Превртена чоколадна торта

Направете вкусна black forest торта со цреши идеална за овој период.

Состојки:

 • 1/4 шолја путер
 • 1/3 шолја шеќер
 • 1/2 шолја цреши
 • 1/3 шолја брашно
 • 1/4 шолја какао
 • 1/4 лажица прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 3 лажици млеко
 • 1 жолчка
 • 1/4 шолја слатка павлака
 • 2 лажици рум

Начин на подготовка:

 1. 1 лажица путер, 1 лажица шеќер и 1/2 лажичка сок од цреши ставете во сад да се растопат.
 2. Настрана измешајте го брашното, какаото, печивото и солта со 2 лажици путер и 1/3 лажица шеќер.
 3. Додадете ја жолчката во сад заедно со млекото и мешајте.
 4. Поделете во два сада и печете половина час
 5. Направете шлаг од павлаката и ставете по 1 лажица шеќер и рум.
 6. Повеќе детали за начинот на подготовка на оваа торта погледнете во видеото:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text