Давате многу пари за вакво уживање? Од сега овој десерт ќе го правите дома

Давате многу пари за вакво уживање? Од сега овој десерт ќе го правите дома

Направете вкусни чоко топчиња кои чинат многу повеќе да ги купите во слаткарниците. Сега за само 20 минути ќе може да ги приготвите и да ги израдувате најмалите или да ги употребите како декорации за торти или други пригоди.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 110 гр путер
 • 170 гр шеќер
 • Прстофат сол
 • 1 ванилин шеќер
 • 110 гр брашно
 • 50 гр несквик
 • 1/2 лажица прашок за печиво
 • 100 мл млеко
 • 50 гр млечна чоколада
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • чоколадни мрвици

Начин на подготовка:

 1. Одвојте ги жолчките од белките. Од белките направете цврст снег, а потоа изматете ги и жолчките.
 2. Путерот оставете го на собна температура, потоа растопете го и ставете го во жолчките, додајте ги сите останати состојки и матете додека да добиете компактна смеса.
 3. Направете топчиња, украсете ги со чоколадните мрвици и замрзнете.
 4. Ќе уживате во овој одличен благ вкус 🙂

Поврзани вести на Gotvi.mk

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

singlepost_text