Брз летен специјалитет со само 3 состојки

Брз летен специјалитет со само 3 состојки

Летните горештини се време кога сакаме да поминеме што е можно помалку време во кујната, а да приготвиме нешто вкусно и лесно.

Овој летен специјалитет ни го испраќа Илија, кој уште го нарекува и саганаки.

Состојки:

  • јајца
  • домати
  • магдонос

Начин на готвење:

  1. Во зависност од тоа за колку луѓе готвите, го правите балансот и количината на состојките.
  2. Доматите  се сечкаат на коцки и се пропржуваат додека да пуштат вода.
  3. Додајте зачини по желба.
  4. Додајте ги јајцата и мешајте.
  5. На крај додадете свеж магдонос за вкус и декорација.

На здравје!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Дворот ќе расцвета, домот ќе се разубави: Искористете ги лушпите од јајца

Полнети јајца: Вкусен појадок по едноставен рецепт

Дали некогаш сте виделе долги јајца? – Нема да верувате како се прават

Видео: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата

Видео: Како да зготвите печени јајца на шкотски начин

Печен спањак со јајца

Готвите а немате јајце? – еве што може да го замени во кујната

singlepost_text