(ВИДЕО) Португалија е новиот европски шампион – рецепт за португалско касероле со јајца

(ВИДЕО) Португалија е новиот европски шампион – рецепт за португалско касероле со јајца

Честитки за Португалија која е новиот европски шампион. Независно кој за кого навиваше, зошто да не прославиме со еден вкусен португалски рецепт?

Состојки:

 • 500-700 гр колбас
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 1 главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 1/3 шолја црвено или бело вино
 • 3 лажици доматен сос
 • 1 лажица лут сос
 • 2 листа ловор
 • 2/3 шолја замрзнат грашок
 • 1 морков
 • 1 домат
 • 3 јајца

Детали за начинот на приготвување на овој португалски специјалитет погледнете во видеото:

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири