Касато торта по најбрз рецепт – изненадете ги саканите

Касато торта по најбрз рецепт – изненадете ги саканите

Направете ја оваа торта за која ви е потребно околу еден час. Верувајте, прсти ќе излижете 🙂

Состојки:

 • 1 маргарин
 • 2 чоколади
 • 150 гр шеќер во прав
 • 500 гр бисквити
 • 200 мл млеко
 • 3 жолчки од јајце
 • 200 гр желе
 • 100 гр суво грозје
 • 200 гр ореви
 • 15 гр кокос
 • 100 гр крем банани

Начин на подготовка:

 1. Нека се растопи маргаринот, а во меѓувреме додајте го шеќерот и едно од чоколадите во садот и мешајте. Откако ќе се олади ставете ги и жолчките од јајце и матете да се соедини.
 2. Направете ја смесата: Скршете ги бисквитите, испрскајте ги со малку ладно млеко, додајте пола од иситнетите ореви, крем бананите и желето, а потоа ставете кокос и суво грозје во садот.
 3. Мешајте со половина од смесата со чоколадо и маргарин, па додајте ја останатата половина.
 4. По еден час откако тортата ќе се излади, измешајте ја смесата со втората половина од чоколадото и маргаринот и ставете прелив па вратете во фрижидер.
 5. Одозгора украсете по желба. Ние направивме шлаг од преостанатите белки, а најодозгора ставивме чоколадни мрвици на Краш.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

singlepost_text