Рецепт за викенд ручек: Пилешко со сланина

Рецепт за викенд ручек: Пилешко со сланина

Направете пилешко со сланина, рецепт кој има неодолив мирис и вкус.

Состојки:

  • 1 пиле
  • 250 гр сланина
  • 250 мл павлака
  • сол
  • 1 чаша млеко
  • 1 лимон (цеден сок)

Начин на готвење:

  1. Пилето исчистете го, ставете му сол и други зачини по желба, обвиткајте го со сланина однадвор, па ставете да се пече во плех со малку масло
  2. Исечете го на парчиња кога ќе се испече па полијте го со претходно зовриен сос од павлаката, лимонов сок и млеко. Печете уште кратко и извадете го од рерна.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ФОТО: Пилешки прсти приготвени на поинаков начин

Тост 70 денари, пиво 80 денари – Е ова се добри цени на море!

ФОТО: „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Кафе и сок 60 денари – Оваа година одиме тука на море

Пица 720 денари, чаша вино 280 денари – погледнете ги овие цени во Хрватска

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Броз кафе или 7г еспресо студио – каде го пиете омиленото кафе?

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

ВИДЕО: Рецепт за најскапиот бургер во светот

singlepost_text