Мезете додека гледате Европско: Лути пилешки крилца

Мезете додека гледате Европско: Лути пилешки крилца

Пилешки крилца одлично одат како мезе со пиво, пријатели и фудбал. Ние ви нудиме специјалитет кој лути, но има одличен вкус.

Состојки:

 • 8 пилешки крилца
 • 1/2 шолјa брашно
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 300 гр домати
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол
 • 2 коцки супа
 • бибер
 • 1 лажичка чили

Начин на подготвка:

 1. Секое од крилцата убаво поминете го во брашно, па пржете во тава на масло, ставете сол и бибер и оставете ги настрана.
 2. Во садот ставете кромид, лук, чили, а потоа додајте две коцки супа.
 3. Ставете го и пилешкото со доматите и по 30 минути динстање ќе имате одличен специјалитет 🙂

На здравје и нека победи пободриот тим!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Пилешко месо со растопена зденка – звучи примамливо, нели?

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text