Тестенини на милион начини: Примавера макарони

Тестенини на милион начини: Примавера макарони

Ова е уште една во низата идеа за подготовка на макарони во кои сите уживаме. Потребно ви е да имате зеленчук кој ќе го измешате со макароните за да добиете здрав, хранлив и вкусен оброк.

Состојки:

  • 1 кеса макарони (500 гр)
  • 1 кеса замрзната пченка
  • неколку шери домати
  • 3 моркови
  • 1 кеса замрзнат грашок

Начин на подготовка:

  1. Сварете ги макароните во солена вода според упатството на кесичката, па исцедете.
  2. Пченката и грашокот обарете ги во сад настрана според упатството на кесичката. Ние ви препорачуваме да употребите замрзнат зеленчук на Пекабеско поради достапните цени и одличниот квалитет.
  3. Потоа во чинија ставете ги сварените макарони, обарените пченка и грашок, сечканите шери домати и морковите кои претходно сте ги исечкале на кругчиња.
  4. Уживајте во оваа вкусна и колоритната чинија.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук