Омлет со сино сирење – топло и вкусно

Омлет со сино сирење – топло и вкусно

Сите јадеме омлет, а иако постојат безброј комбинации за овој оброк, омлетот со сино сирење ќе ви стане омилен. Аромата е неодолива. Погледнете го овој рецепт за 4 лица:

Состојки:

  • 12 јајца
  • 120 гр плаво сирење
  • 120 гр кашкавал
  • 8 маслинки
  • 80 гр путер
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Изматете ги јајцата, ставете им зачини, а во меѓувреме исечете ги маслинките. Кашкавалот и сирењето изрендајте ги и сè заедно ставете во садот со јајца.
  2. Пржете на тава со путер.

Добар апетит!

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Полнети јајца – вкусен појадок по едноставен рецепт

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

Домот ќе расцвета, дворот ќе се разубави: Искористете ги лушпите од јајца

Брза пита со готови кори по најдобар рецепт

Супер одат со пиво и фудбал: Поховани зденки

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банана и нутела

Готвите а немате јајце? – еве што може да го замени во кујната