Најомилениот десерт: Наместо скапо да го плаќате направете Тоблероне дома

Најомилениот десерт: Наместо скапо да го плаќате направете Тоблероне дома

Сите уживаме во триаголниците кои се топат во уста. Вкусот на Тоблероне е незаменлив, а ние ви нудиме рецепт за истиот да си го приготвите дома.

Состојки:

  • 300 гр чоколадо
  • 300 гр лешници
  • 3 јајца
  • 300 гр путер
  • 300 гр кекси
  • 300 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Ставете 200 грама шеќер во сад и карамелизирајте го со 200 грама печени и иситнети лешници.
  2. Другиот дел од шеќерот изматете го со јајцата па додадете го чоколадо, путерот и останатиот дел од лешниците.
  3. Додадете ги кексите и ставете сè во калап.
  4. Почекајте да се олади и уживајте.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

singlepost_text