Најдобриот сос за тестенини кој се јаде секаде низ светот

Најдобриот сос за тестенини кој се јаде секаде низ светот

За љубителите на италијанската кујна, ова е совршен сос кој оди со секоја тестенина.

Состојки:

 • 2 лукчиња
 • 1 кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 400 гр домати
 • 1 лажица буковец
 • 1/2 чаша павлака
 • 1/4 чаша вотка
 • 1 лажица брашно

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и лукот исечете ги ситно и пржете ги во маслиновото масло.
 2. Ставете ги доматите и зачини по желба, па динстајте ја смесата, додадете павлака, вотка, се додека не добие портокалова боја.
 3. Ставете на крај и брашно.
 4. Уживајте во оваа одлична комбинација на тестенини и неодолив сос.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Која е тајната за совршени лазањи?

Пица лазањи

ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна

3 брзи видео рецепти за пица

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Канелони болоњезе

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

singlepost_text