Храна која го буди хормонот на среќата

Храна која го буди хормонот на среќата

Многу е важно каква храна внесуваме во организмот бидејќи таа има состојки кои може да не направат среќни или, пак, депресивни.Бернард Фонтанил и Мари Лоренс Грезод, авторите на книгата „Намирници кои не прават среќни“ тврдат дека одредени типови храна не прават среќни.

Па, на листата, меѓу другите се најдоа: банана, авокадо, црното чоколадо и рибите.

Овие намирници не прават посреќни поради тоа што на телото делуваат благотворно така што имаат аминокиселини кои организмот ги преработува во серотонин, невротрансмитер познат како хормон на среќата кој го подобрува расположението.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Напиток кој го менува денот – Смути од кафе и банана

Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат

Хранливо и вкусно смути – дневна доза витамини

Саси вода – пијалок за детоксикација на организмот на горештините

Изобилство витамини во чаша – грижете се за здравјето

Изобилство на витамин Ц: Киви и лимон – совршено за летото

Црвена здрава чинија – направтете чорба од цвекло

Заборавете како сте правеле палачинки – ви требаат само две состојки

Вкусни палачинки на кои никој не може да им одолее

Направете палачинки кои ќе можете да ги јадете неограничено

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Видео: Како да приготвите палачинки од компири

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

 

singlepost_text