Супер оди пред ручекот – Супа од моркови

Супер оди пред ручекот – Супа од моркови

Ако ви здодеа од готовите супи, пригответе вкусна чорба од моркови која е хранлива, здрава и со одличен вкус.

Состојки:

  • 3 моркови
  • 1 коцка за супа
  • 1 л вода
  • 2 лаж брашно
  • фиде
  • 1 чаша јогурт

Начин на подготовка:

  1. Морковите се чистат, се рендаат и се пржат во длабок сад, а потоа им се додава водата, рака фиде, коцка за супа и зачини.
  2. Настрана ги мешаме јогуртот со брашното, па ги додаваме со супата.
  3. На крај, додадете зачини по желба.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Супа од зеленчук за намалување на килограми

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

singlepost_text