Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје

Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје

Маслинките се совршени за сендвичи, за пица, тостови, тестенини и салати, како и за да се консумираат свежи, а ние ви ги претставуваме и здравствените придобивки од нив.Маслинките имаат голем број витамини, како витамин Е и антиоксиданси, а со сите хранливи состојки и витамини помагаат за многу заболувања.

Тие ги намалуваат негативностите од многу болести, а особено го елиминираат холестеролот во крвта.

Штитат од канцер, помагаат за слабокрвност, а исто така и ја зголемуваат плодноста.

Време е да ја приготвите вашата омилена салата која ќе ја дополните со неколку маслинки 🙂 На здравје!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

 

singlepost_text