Рум корпи – лесен рецепт, нема грешка и ако сте аматер во кујна

Рум корпи – лесен рецепт, нема грешка и ако сте аматер во кујна

Направете вкусни корпи со рум кои се лесни и за искусните домакин(к)и, но и за аматерите во кујната. Нема грешка со овој рецепт:

Состојки:

  • 250 гр путер
  • 250 гр чоколада
  • 150 гр шеќер
  • 1 лажичка рум
  • 100 гр бисквити
  • 100 гр чоколадо за готвење за декорација

Начин на подготовка:

  1. Се мелат бисквитите и се ставаат настрана, а во меѓувреме се топи путерот на оган, заедно со чоколадото, шеќерот и румот.
  2. Садот се трга од оган и се лади, па се додава во бисквитите и убаво се меша.
  3. Се става од смесата во корпи, и одозгора се става чоколадо за готвење кое претходно сме го растопиле.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Чоколадни мафини

Брзи овесни мафини

Мафини со 5 семиња

 

singlepost_text