Предјадење или закуска – пирошки кои се топат во уста

Предјадење или закуска – пирошки кои се топат во уста

Направете вкусни пирошки кои се топат во уста. Со малку труд направете вкусно предјадење или закуска за вашите пријателите кои ви доаѓаат на гости.

Состојки:

  • 150 гр брашно
  • 150 гр палента
  • 150 гр кисело млеко
  • 150 гр сирење
  • 1 јајце
  • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Брашното и палентата ставете ги во сад настрана, додадете ги киселото млеко, јајцето, прашокот за пециво и малку сол.
  2. Направете тесто од смесата и во него додадете го сирењето.
  3. Направете правоаголник и формирајте пирошки.
  4. Пржете на масло додека не заруменат од сите страни.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука