„Паризер салата” – супер комбинација за секое јадење на трпеза

„Паризер салата” – супер комбинација за секое јадење на трпеза

Направете салата која навистина добро оди со секое јадење на вашата трпеза

Состојки:

 • 400 гр салама паризер
 • 400 гр сирење
 • 100 гр ореви
 • 1 магдонос
 • 2 лажици маслиново масло
 • 400 мл павлаки
 • 100 гр маслинки
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Ситно се сечка саламата, а потоа се додаваат ренданото сирење, оревите кои ќе ги истолчиме и магдоносот. Промешајте убаво.
 2. Се додава сол, бибер и маслиново масло, како и павлаката. Мешате додека да добиете компактна смеса.
 3. Се сервира со маслинки.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text