Мусака со пире и кашкавал – секој залак е сочно искуство

Мусака со пире и кашкавал – секој залак е сочно искуство

Ако не знаете што да направите за ручек, а ви здодеа од вообичаените јадења, ви нудиме мусака на еден поинаков начин. Мусака со пире и кашкавал е крцкаво и сочно задоволство во кое ќе уживате.

Состојки:

 • 800 гр компири
 • 50 мл млеко
 • 500 гр мелено месо
 • 2 главици исечкан кромид
 • 100 гр кашкавал
 • 40 гр путер
 • сол
 • бибер
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Варете ги компирите откако прво ќе ги измиете и излупите, па ставете ги путерот и млекото и направете пире.
 2. Испржете го кромидот во тава заедно со месото и солта, биберот и други зачини по желба.
 3. На тава ставете слој од пирето, па месото, па пире, па месо… додека има смеса, а најгоре ставете го ренданиот кашкавал.
 4. Печете 15 минути на температура од 200 степени.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Една поинаква мусака

Тоа е тој вкус – Мусака во земјена тава

Плескавица во пица лепче со кајмак

Мусака на коцки

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text