Мора да се знае: Оваа „здрава” храна е покалорична и од помфритот

Мора да се знае: Оваа „здрава” храна е покалорична и од помфритот

Иако го избегнуваме пржениот компир поради маснотиите, особено кога држиме диета, а и секако поради здравиот начин на живот, постојат намирници кои ги консумираме секојдневно мислејќи дека се лесни, а се всушност многу покалорични и од помфритот.Тоа вклучува салати со прелив, бидејќи тој има многу масти и киселини во себе и е калориска бомба. Затоа, зачинувајте само со маслиново масло, оцет/балсамико и зачини.

Меѓу јадењата за кои мислиме дека имаат помалку калории од компирите спаѓаат и готовите супи бидејќи тие се многу калорични. Секако ова не важи за домашната бистра супа 🙂

Исто така, крокетите и другите поховани јадења имаат иста количина калории како и компирите.

Поврзани вести на Gotvi.mk

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

singlepost_text