Секојдневно ги јадеме а не знаеме дека се опасни: Овие компири се штетни по здравјето

Секојдневно ги јадеме а не знаеме дека се опасни: Овие компири се штетни по здравјето

Секојдневно консумираме компири, но ретко кој знае дека ако компирот е позеленет веднаш треба да се фрли и никако не треба да се јаде! Еве зошто е тоа така:Зелената боја значи дека количеството на соланин е повисоко, па така овој компир има отровни материи и никако не смее да се внесе во организмот.

Истражувањата покажале дека човек тежок околу 100 килограми, треба да консумира 16 килограми ваков зелен компир за да се разболи.

Внимавајте што јадете!

Поврзани вести на Gotvi.mk

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Компир тава со кромид и сусам – посен и многу вкусен рецепт

ВИДЕО: Излупете компир за 5 секунди

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Каков добар рецепт – Домашен крцкав чипс (видео)

singlepost_text