Поскапо во Грција – на иста плажа во Неа Каликратија годинава повисоки цени

Поскапо во Грција – на иста плажа во Неа Каликратија годинава повисоки цени

Читател на Готви.мк ни пишува дека неколку заедно со својата фамилија неколку години по ред оди на одмор на Халкидики во Грција, поточно во местото Неа Каликратија.

За разлика од лани, вели тој, забележлива е разлика во цените. На пример на истата плажа, лани плаќале 2 евра по лежалка, додека годинава цената е 100% повисока, односно плаќале по 4 евра за една лежалка.

Нес кафе или фрапе, во локалниот бар лани чинело 3 евра, во која цена влегувала и флаширана негазирана вода од 0,5 л, додека годинава цената за едно кафе изнесувала 4 евра, а водата дополнително се наплаќала.

Цената за пиво, исто така поскапа за 1 евро. Ако лани цената за шише пиво во барот покрај плажа изнесувало 4 евра, годинава го наплаќале по 5 евра.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Нес кафе 3,5 евра, тост 4 евра – Погледнете ги цените на оваа плажа кај Никити во Грција

ФОТО: 30 денари еспресо на плажа – Еве каде се овие цени

Тост 70 денари, пиво 80 денари – Е ова се добри цени на море!

Кафе и сок 60 денари – Оваа година одиме тука на море

240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во Црна Гора

Нови правила во Грција: Казна од 150 евра ако носите свое пиење на плажа

Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто…

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Читатели реагираат: Грција не е толку скапа за одмор! Еве ги цените

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција