Полнети модри домати – сочен и здрав специјалитет

Полнети модри домати – сочен и здрав специјалитет

Направете здрав и необичен ручек кој ќе ви ги разбуди сите сетила. Модрите домати се добри кога се јадат во салати или мусака, но можете да ги искористите и за ручек кој ќе биде готов за неколку минути.

Состојки:

 • 4 модри домати
 • 100 гр ориз
 • 1 морков
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр шунка
 • 3 лажици масло
 • сол
 • бибер
 • 2 домати
 • 1/2 целер

Налин на подготовка:

 1. Модрите домати исечете ги по должина на половина и извадете ја внатрешноста од нив. Ставете им солена вода, па истурете ја.
 2. Морковот, целерот, кашкавалот, шунката и доматите исечете ги ситно , пропржете ги, па додадете го и оризот со малку вода и зачинете.
 3. Полнете ги модрите домати и печете ги во подмачкана тава со масло на 200 степени околу 10 минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Полнети печурки по најдобар рецепт

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

 

singlepost_text