Како од кујната на вашите мајки и баби: Топли кифлички со префинет вкус

Како од кујната на вашите мајки и баби: Топли кифлички со префинет вкус

Супер брзи и топли кифлички кои ќе го донесат мирисот од кујната на вашата мајка или баба во вашиот дом.

Состојки:

 • 500 гр брашно тип 500
 • 500 гр брашно тип 400
 • 500-600 мл млеко
 • 20 мл масло за готвење
 • 80 гр квасец
 • 1 јајце
 • сол
 • шеќер
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Одвојте 100 мл млеко кое ќе го измешате со квасецот и шеќерот.
 2. Оставете ги двата вида брашно во сад со малку сол, шеќер и масло, па потоа ставете го и квасецот кога ќе нарасне. Се мешајте додавајќи го топлото млеко
 3. Замесете тесто, оставете го да нарасне, а потоа поделете ја смесата и направете кифли
 4. Премачкајте ги со јајце и додадете сусам.
 5. Печете околу 15 минути на температура од 250 степени.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Топли кифлички кои се топат во уста

Домашни кифлички

Кој е за топли кифлички?

Млечни кифлички

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Свечена погача

singlepost_text