Бомбици со јаболка – меки топчиња за кои сите ќе ви бараат рецепт

Бомбици со јаболка – меки топчиња за кои сите ќе ви бараат рецепт

Вкусни бомбици кои може да ги направи дури и аматер во кујната. Супер брзо за секоја прилика.

Состојки:

  • 1 кг јаболки
  • 500 гр шеќер
  • 250 гр ореви
  • 1 чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Јаболката ги миеме, лупиме, а потоа рендаме и ги оставаме во тенџере да се сварат со шеќерот и малку вода.
  2. Во водата (откако ќе испари) ги додаваме оревите и чоколадото.
  3. Правиме бомбици и ги декорираме по желба.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text