Бела чинија која ќе ви стане омилено јадење: Салата со ориз

Бела чинија која ќе ви стане омилено јадење: Салата со ориз

Направете една поинаква салата со неодолив вкус.

Состојки:

 • 1 чаша ориз
 • 4 чаши вода
 • 3 моркови
 • 150 гр сирење
 • 150 гр павлака
 • 3 лажици мајонез
 • 1 краставица
 • магдонос
 • буковец
 • масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Го вариме оризот во водата со малку масло и сол, а откако ќе биде готов го цедиме и ставаме во посебен сад.
 2. Ги сечеме морковот, краставицата и сирењето и ги мешаме со оризот.
 3. Ги додаваме павлаката и мајонезот и мешаме додека не се соедини.
 4. Декорираме со буковец, магдонос и малку краставица одозгора.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Неодоливо: Топ 10 мафин рецепти

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

singlepost_text