Ви здодеа од обичните супи? – направете ладна супа од краставици

Ви здодеа од обичните супи? – направете ладна супа од краставици

Направете вкусна ладна и хранлива супа за летниот период. За да не се мачите и горите до шпорет, оваа супа е идеална за ова жешко време, а воедно и многу здрава.

Состојки:

 • 2 краставици
 • 3 лажици лимон
 • 1 лук
 • магдонос
 • 400 мл јогурт
 • 60 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 1 главица кромид

Начин на подготовка:

 1. Сè ставете во блендер и се меша додека не се изедначи смесата.
 2. Додајте сол, бибер и други зачини по вкус.
 3. Откако добро ќе се олади, супата е спремна за јадење.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Супа од зеленчук за намалување на килограми

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text