Предупредување: Никогаш не ја лижете лажицата со која правите десерт – еве зошто

Предупредување: Никогаш не ја лижете лажицата со која правите десерт – еве зошто

Иако сите уживаме да ја излижеме лажицата со која правиме десерт во нашата кујна, сепак постојат многу причини зошто не треба да го правиме тоа.Американската Агенција за храна и лекови соопшти дека не е здраво да се јаде сирова смеса за колачи, односно смесата која се задржува на лажицата со која готвиме.

Сировите јајца се носители на салмонела, но се покажало дека брашното може да биде преносител на бактеријата ешерихија коли.

Затоа, нареден пат веднаш ставете ја лажицата во мијалникот.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Зошто никогаш не треба да правите чај во два пати зовриена вода?

Ослободете се од целулитот со облоги од оцет

ВИДЕО: Како да испржите сланина без да направите лом во кујна?

ВИДЕО: Како да испечете сланина во микро печка

Откриваме важни трикови во кујната: Еве како да готвите полесно и побрзо

Направете маска за лице со едно јајце

singlepost_text